Зміст
Український історичний фільм “Довбуш” в основі якого розповідається про життя одного з найвідоміших опришківських ватажків – Олекси Довбуша. Ця стрічка є ледь не найдорожчою з усіх українських кінофільмів, бюджет якого складає 120 мільйонів гривень.
Актори фільму:
- Олекса Довбуш – Сергій Стрельніков;
- Іван Довбуш – Олексій Гнатковський;
- Марічка – Дарія Плахтій;
- княгиня Яблуновська – Агата Бузек;
- полковник Пшелуський – Матеуш Косьтюкевич;
- гетьман Потоцький – Єжи Шейбаль;
- Шрам – Володимир Бєляєв;
- Стефан Дзвінчук – Олександр Мавріц;
- Бешт – Лузер Тверскі;
- опришок Правиця – Ростислав Держипільський;
- опришок Забо – Дмитро Вівчарюк;
- опришок Адам – Роман Ясіновський;
- опришок “Стрілець” – Олег Шульга;
- граф Денгоф – Олег Драч;
- опришок Іван Сабат – Яків Ткаченко;
- Вартан – Ашот Арушанов;
- священник – Лев Скоп;
- мольфарка – Катерина Павленко;
- корчмар – Артем Мілевський;
- відвідувач корчми – Віталій Марків;
- селянка – Марія Саулко;
- польський шляхтич – Сергій Терницький.
Зйомки фільму відбувались у Карпатах, Львові, Києві та Тернопольській області. Локаціями для зйомок виступали старовинні замки та інші історичні місця, які створювали епоху першої половини вісімнадцятого століття.
Для того, щоб зняти цей фільм було зшито більше, ніж 1000 костюмів, які створювали 3000 професійних костюмерів.
Над фільмом працювали:
- Олесь Санін – режисер-постановник, співавтор сценарію та співпродюсер;
- Сергій Михальчук – оператор-постановник;
- Тетяна Ходаківська, Олександр Чорний, Андрій Толошний, Андрій Запрягалов – режисери монтажу;
- Олександра Дробот та Юрій Григорович – художники-постановники;
- Руслан Горілий, Петро і Павло Жируни, Петро Тріско – постановники трюків;
- Алла Самойленко – кастинг-директорка;
- Гала Отенко та Марія Керо – художниці з костюмів;
- Ірина Солодовська – художниця з гриму;
- Алла Загайкевич та Олександр Чорний – композитори;
- Богдан Гдаль – дизайнер логотипу.
Коли відбулась прем’єра фільму?
Глядачі з нетерпінням чекали на вихід нового українського фільму, проте через російське вторгнення на територію нашої країни прем’єру не один раз переносили. Старт масштабного прокату кінострічки розпочався на День Незалежності України, 24 серпня 2023 року.
Протягом першого вікенду фільм зміг зібрати цілих 8,7 мільйона гривень у прокаті.
Кіно створене на основі історичних документів, не є біографічним. Це дуже цікава історія про справжню легенду, а саме людину, яка лише прагнула жити по-справжньому, проте певні обставини змусили цю людину взяти до своїх рук зброю.
Легенда про Довбуша
Історія про Олексу Довбуша розгорталась у дуже містичний час, тоді, коли люди занадто сильно вірили у присутність Бога. Всі вони жили дуже близько до неба, повністю були залежними та боялися всього, наприклад грози, ведмедя, неврожаю, податків, армії, влади і т.д. Весь народ прагнув знайти того, хто зможе їх врятувати. Час від часу їм вдавалося знайти такого собі “рятівника”, проте не надовго.
І от одного дня Олекса Довбуш вирішив власними силами боротись за свою свободу, адже ніхто інший не міг цього зробити. Впевнено сказав, що він хоче боротися за свою рідну землю, жити на ній щасливо та ні від кого не бути залежним. Ці слова змогли переконати багатьох людей, тому вони вирішили допомагати йому відстоювати свої права та боротись за вільну територію.
Ім’я Олекси Довбуша означає набагато більше, ніж його справжнє життя. У фільмі відсутні будь-які дати, крім однієї – 24 серпня 1745 рік, у цей день він загинув. Проте насправді ця дата стала початком його безсмертя. Саме тоді він і став легендою.
Виробництво фільму
Зйомки та саме виробництво фільму “Довбуш” тривало цілих 5 років. 100 днів лише для самих зйомок. Не складно зрозуміти, що навіть одна серія займає велику кількість часу.
Режисер фільму та інші розробники довго шукали інвесторів, знайшовши їх потрібно було отримати державні кошти. Після отриманого капіталу почали знімати. Проте карантин вніс значні обмеження і зйомки тимчасово були призупинені.
Складно було впоратись із тими, хто брав участь у зйомках, адже не всі залишились. Незапланована перерва значно змінила. Олесь Санін намагався весь час зберегти у собі сили рухатись далі і працювати над створенням цього історичного фільму.
Також варто відзначити й самі місця для зйомок та реквізит. Насправді зараз майже не існує тих речей та місць, які були колись. Їх потрібно було створювати. А це все часта великі гроші.
Про саму прем’єру фільму
Режисер прийняв рішення, що фільм з’явиться на екранах лише після закінчення війни. Проте все ж таки глядачі побачили “Добуш” 24 серпня, адже ця дата є дуже важливою для всіх українців. Саме кіно уособлює в собі ідею незалежності та непокірності. А також дата 24 серпня означає безсмертя Довбуша. Українці – дуже сильний народ, який зможе подолати будь-які перешкоди. Тому набираємось терпіння й мужності, беремо приклад з Олексія Довбуша.